2023-08-23
Pisownia skąd nie należy raczej do trudnych a to dlatego, że w języku polskim zwyczajnie nie istnieje wyraz taki jak kąd. A zatem mamy tu do czynienia z gotową, „zamkniętą” formą, której łączny zapis raczej nie powinien budzić wątpliwości.
Jak się pisze skąd i dlaczego łącznie?
Z kąd czy skąd? – już na pierwszy rzut oka widać, że z pierwszym zapisem coś jest nie tak. I choć możemy zawahać się na myśl o analogii do zwrotów takich jak: z nim czy z powodu, w tym przypadku mamy jednak do czynienia z zupełnie inną konstrukcją.
A więc jak się pisze skąd? Zapamiętaj: wyłącznie razem! Identycznie, jak stąd, bo to również zaimek określający miejsce, przyczynę lub źródło czegoś. W języku polskim znajdziemy go w dwóch funkcjach – pytajnej: Skąd się tu wziąłeś? i względnej: Lepiej wracaj tam, skąd przybyłeś, oraz wyjątkowo w roli wykrzyknika, wyrażającego oburzenie i zaprzeczenie: A skąd, niczego nie zabrałem!
Pisownia skąd zawsze łączna – zapamiętaj!
Podsumujmy – skąd piszemy bezwzględnie razem! Najprostszym sposobem zapamiętania poprawnej pisowni tego zwrotu, jak i wszystkich innych, będzie częste sięganie do literatury. Bo nie ma nic lepszego, niż po prostu zaprzyjaźnić się z ortografią. Zanim sięgniesz po książkę, dla utrwalenia przyjrzyj się jeszcze kilku naszym przykładom zastosowań tego zwrotu w zdaniu:
Niby skąd mogliśmy wiedzieć, że ten lek wycofają ze sprzedaży?
Skąd Ci w ogóle do głowy przyszło, że mogłabym odjechać bez ciebie?
Nie wiesz, skąd się wzięła na naszym podwórku ta ma mała ruda kotka?
- Idziesz z nami na imprezę do Hani? – Skąd, przecież jutro od piątej pracuję!
Może tam, skąd pochodzą twoi rodzice, znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania.