2023-08-19
Naprawdę piszemy łącznie! Powiedzmy to od razu i od razu spróbujmy zapamiętać prawidłowy zapis. Bo to jeden z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych, również wśród dorosłych Polaków. Kto z nas choć raz nie zastanowił się, jak naprawdę pisze się naprawdę?
Naprawdę to zrost, który piszemy łącznie
Zwrot naprawdę to partykuła, za której pomocą próbujemy przekonać kogoś o prawdziwości naszych słów lub sądów:
Naprawdę, nie mam pojęcia jak to się mogło stać.
Ja naprawdę nie zrozumiałem wtedy, o co dokładnie prosiła mnie babcia.
Lub też wyrażamy zdziwienie, albo niedowierzanie:
Naprawdę, aż tak źle to odebrałeś?
Czy ty naprawdę nie słuchasz co do ciebie mówię?
W tym kontekście naprawdę, które niegdyś funkcjonowało jako wyrażenie złożone z dwóch osobnych wyrazów, w trakcie ewolucji języka przekształciło się w zrost. I taka jego forma obowiązuje obecnie – łączna!
Dlaczego tak naprawdę wyrażenie naprawdę piszemy łącznie?
Bardzo często zdarza się, że błąd w pisowni naprawdę wynika z zastosowania analogii do wyrażenia na pewno, zwrocie o nieco podobnym znaczeniu. Tymczasem należy pamiętać, iż są to dwie zupełnie różne kategorie wyrażeń – naprawdę to partykuła, zwrot bliski zaprawdę i doprawdy, które zapisujemy razem.
Na pewno to już natomiast wyrażenie przyimkowe, czyli połączenie przyimka na z przysłówkiem pewno – czyli typ form, wobec których obowiązuje pisownia rozłączna. Nie musimy więc za każdym razem głowić się nad pisownią naprawdę – razem czy osobno? Zapamiętajmy: naprawdę zawsze razem!
Naprawdę czy na prawdę – post scriptum
Powinniśmy rozważyć jeszcze jeden szczególny przypadek omawianego wyrażenia. Otóż ktoś mógłby zarzucić nam, że chociażby w zdaniu: Nie oczekuj, że będę ciebie kokietować, z mojej strony możesz liczyć wyłącznie na prawdę poprawna pisownia jest przecież rozdzielna. Tak, ale zauważmy, że to już zupełnie inny zwrot. Tutaj wyraźnie mamy do czynienia z wyrażeniem przyimkowym, czyli zestawieniem dwóch osobnych wyrazów.
