2023-08-22
Pisownia na pewno to jedna z tych, które nader często wymykają nam się spod kontroli. I nawet jeśli poznaliśmy już ortograficzne prawidła, bywa że na powrót popełniamy językową gafę. A zatem jak piszemy na pewnoi dlaczego ten zwrot we właściwej formie jest tak trudny do zapamiętania? Zobaczmy!
Na pewno czy napewno – jak jest poprawnie?
Na pewno – razem czy osobno? Choć poprawna pisownia jest rozdzielna, to tak brzmiące pytanie zadają sobie każdego dnia setki Polaków. Tak, jest tak na pewno, bo jak pokazują statystyki, błędna pisowni, czyli napewno, to jeden z najpopularniejszych błędów językowych. Na pewno jest wyrażeniem przyimkowym, a zasada dotycząca pisowni tychże mówi, że piszemy je osobno. Skąd zatem wynika trudność z zapamiętaniem jedynej właściwej formy?
Na pewno większości z nas myli się z naprawdę. I to właśnie ten zwrot odpowiedzialny jest za całe zamieszanie. Poprzez analogię, i zgodnie z regułą dotyczącą pisowni wyrażeń przyimkowych, oba wyrażenia powinniśmy pisać przecież osobno. A jednak naprawdę to wyjątek, bo zrost, który nieco zaciemnia obraz i utrudnia zapamiętanie ortograficznych reguł.
Razem czy osobno i jak to zapamiętać?
Na pewno piszemy rozdzielnie – powtórzmy raz jeszcze i bardzo wyraźnie. Ale jak to zapamiętać? Sposobów jest kilka, a najskuteczniejszym chyba właśnie przyswojenie frazy tak często powtarzanej przez nauczycieli języka polskiego, która brzmi: na pewno pisze się na pewno oddzielnie, naprawdę piszemy naprawdę łącznie.
Inny sposób to zapamiętanie, że wyrażenia z pewnością i na pewno oznaczają to samo, a tego pierwszego z pewnością i na pewno nie napisalibyśmy łącznie.
Dla utrwalenia przyjrzyjmy się jeszcze kilku przykładowym zdaniom:
Naprawdę jest mi bardzo przykro, że nie udało ci się zdać tego egzaminu.
Czy ty naprawdę uważasz, że je niczego nie rozumiem?
O nie, naprawdę? A miałam taką nadzieję, że to jednak było nieporozumienie.
Naprawdę tam byłem, mamo, ale on nie chciał otworzyć drzwi.