2022-01-04
Powiedzmy to wprost — nauka matematyki od podstaw lub na zaawansowanym poziomie niewielu osobom sprawia przyjemność. Często jej nie rozumiemy, a ogrom materiału, który musimy przyswoić na lekcje, tylko zwiększa presję, która niestety nie ułatwia zadania. Równocześnie, skoro tu jesteś, pewnie zdajesz sobie sprawę, że skuteczna nauka matematyki jest na wagę złota. Dzięki niej możesz mieć lepsze oceny, dobrze zdać egzaminy lub maturę, by dostać się na wymarzone studia, a także lepiej radzić sobie z chemią, fizyką czy informatyką. Nawet dorośli coraz częściej wracają do nauki, by przyswoić podstawy matematyki, na przykład przygotowując się do nauki nowego zawodu. Czytaj dalej i sprawdź, jak zrozumieć matematykę, a później — wykorzystaj te rady w praktyce.
Co warto wiedzieć na początku?
Nauka matematyki różni się od nauki innych przedmiotów. Biologii czy historii zwykle uczymy się na pamięć, natomiast matematyka wymaga nieco innego podejścia. Trudność polega na tym, że w szkole nie dowiadujemy się, jak nauczyć się matematyki. Tymczasem w matematyce musimy nauczyć się mechanizmów, sposobów rozwiązywania zadań i rozumienia treści. Kiedy zdasz sobie sprawę, jak działają poszczególne mechanizmy, możesz wykorzystać je do rozwiązywania różnych zadań.
Nie da się nauczyć matematyki, wkuwając na pamięć przykłady. Co więcej, nauka na pamięć działa przez krótki czas i jest zawodna. Dlatego podczas nauki matematyki kluczowe jest zrozumienie tematu. Dzięki temu będziemy potrafili rozwiązać każde zadanie z działu, który opanowaliśmy.
Często możemy spotkać się z twierdzeniem, że ktoś po prostu „jest humanistą” lub nie ma zdolności matematycznych. Najczęściej jednak źródłem problemów z tym przedmiotem są zaległości, brak regularnej nauki i zrozumienia zasad wykonywania zadań. Wbrew pozorom podstawy matematyki nie są bardzo wymagające i większość osób może przyswoić je bez większego problemu.
Jak nauczyć się matematyki? 10 kroków.
1. Przygotuj się do nauki
Wiele osób lekceważy ten punkt, a szkoda, bo jest istotny. Zadbaj o pozytywne nastawienie do nauki i nie stresuj się. Nie stawiaj sobie wielkich oczekiwań — przecież uczysz się czegoś właśnie dlatego, że jeszcze tego nie wiesz. Ale robisz wszystko, by to zmienić! Daj sobie odpowiednio dużo czasu. Niestety, nauka dzień przed sprawdzianem nie jest najlepszym pomysłem. Presja, stres i uświadomienie sobie zaległości w nauce to przepis na katastrofę. Zacznij przygotowania dużo wcześniej. Usuń rozpraszacze — wyłącz komputer, jeśli nie będziesz go używać, zostaw smartfon w innym pokoju, przynieś sobie wodę lub herbatę, by nie odrywać się od nauki. Dzięki tym działaniom zadbasz o odpowiednie środowisko do pracy, a dodatkowo dasz znać swojemu mózgowi: skoncentruj się, rozpoczynamy naukę.
2. Przygotuj materiały — repetytoria, zbiory zadań, tablice matematyczne
Obecnie mamy dostęp do wielu pomocy naukowych. Zadbaj, by mieć pod ręką takie, których potrzebujesz podczas nauki. Jeśli przygotowujesz się do matury, używaj takich tablic matematycznych, jakie będziesz mieć na ławce podczas pisania egzaminu. Dzięki temu zapamiętasz ich rozkład i zawartość, co sprawi, że łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie wzory. Jeśli nie zadbasz o materiały przed nauką, prawdopodobnie będziesz się rozpraszać, co chwilę wyszukując w internecie potrzebne wzory lub zadania i ich rozwiązania.
3. Zachowaj regularność
To trudne, ale regularna nauka daje najlepsze efekty. Zamiast wielogodzinnego maratonu przed sprawdzianem, spróbuj krótkich sesji codziennie lub co drugi dzień. Włącz minutnik i rozwiąż chociaż jedno zadanie. Wbrew pozorom, to najprostsza i najskuteczniejsza rzecz, którą możesz zrobić. Gotowe?
4. Przerabiaj wiele przykładów — pisemnie
Przygotuj specjalny zeszyt do rozwiązywania zadań i wykonuj w nim działania — pisemnie. W ten sposób wykorzystujesz wzrok i dotyk — dwa zmysły, dzięki którym zaangażujesz się w rozumienie tego, nad czym pracujesz i skoncentrujesz się na zadaniu. Dodatkową zaletą jest możliwość zajrzenia do tych zapisków, gdy utkniesz na podobnym przykładzie. Rozwiązywanie wielu przykładów sprawia, że reguły ich wykonywania stają się dla nas jasne i niemal automatyczne. Jak widać, możesz dobrze nauczyć się matematyki, po prostu jej używając.
5. Wypisuj dane i dbaj o staranne rysunki
Ten punkt jest bagatelizowany przez wielu uczniów — przecież dane widać w zadaniu! Jasne, jednak wypisanie ich często uświadamia, jaki wzór możesz wybrać, a przede wszystkim: czego dotyczy problem i jakiej wartości poszukujesz. Staranne rysunki w przypadku zadań z geometrii również wiele ułatwiają. Przykładowo, jeśli zaburzysz proporcje w narysowanym na szybko schemacie, możesz nie dostrzec ważnych zależności, które przybliżyłyby Cię do rozwiązania.
6. Próbuj różnych metod i zastanawiaj się „dlaczego?”
Nie obawiaj się pomyłek. Błędy są ważne w procesie przyswajania wiedzy, a nieudane przykłady także mogą być nauką. Testuj różne sposoby wykonywania zadań, sprawdzaj inne metody. Próbuj odpowiedzieć na pytanie: dlaczego coś działa, a dlaczego inna metoda zawiodła? Nauka matematyki to przede wszystkim nauka logicznego myślenia. Kiedy zastanawiasz się nad zadaniami, zamiast automatycznie powtarzać znane schematy, rzeczywiście uczysz się i rozwijasz tę umiejętność.
7. Rób powtórki
Ten punkt jest mocno powiązany z regularnością. W matematyce wiele działów wiąże się ze sobą, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się inne. Co więcej, powtarzanie znanego materiału pozwala go utrwalić. Jeśli zrozumiesz wybrany dział, nie przestawaj wykonywać tego typu zadań od czasu do czasu. To szczególnie istotne, kiedy czeka Cię ważny egzamin — na przykład matura.
8. Spróbuj wytłumaczyć zadanie na głos
Wciel się w rolę nauczyciela i postaraj się wytłumaczyć na głos prostymi słowami, jak należy wykonać zadanie. Na początek wybierz coś, co nie sprawia ci większych trudności. Jeśli w trakcie „tłumaczenia” czegoś nie wiesz, zapisz to na kartce lub od razu sprawdź w notatkach, identyfikując swoje braki w wiedzy. Dzięki temu powtarzasz informacje oraz zapamiętujesz działanie mechanizmów. Spróbuj użyć analogii do wyjaśnienia zagadnienia, nad którym pracujesz. To technika Feynmana, z której korzystał m.in. Charles Darwin. Jeśli dla niego była skuteczna, prawdopodobnie sprawdzi się także podczas przygotowań do lekcji matematyki. :)
9. Wykorzystaj wiedzę dostępną w internecie
Dokładnie tak, jak robisz to w tej chwili! Z łatwością możesz znaleźć wyjaśnienia konkretnych zagadnień matematycznych na Youtubie lub po prostu wpisując swój problem w Google. Bardzo ważne, by poza czytaniem lub słuchaniem o rozwiązaniach, spróbować wdrożyć je samodzielnie. Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami, spróbuj rozwiązać dane zadanie, a potem przetestuj kilka innych przykładów. Niestety, samo słuchanie nie sprawi, że zapamiętamy sposób rozwiązywania zadań. Musimy spróbować tego samodzielnie.
10. Ucz się z innymi
Umów się na wspólną naukę ze znajomymi lub wykorzystaj okazję i zapisz się na zajęcia dodatkowe z matematyki w szkole. Obserwując, jak uczą się inni i zadając pytania, masz szansę się sprawdzić lub zapytać o zagadnienia sprawiające Ci trudność. To także doskonały sposób na powtórki i regularność. Jeśli skuteczna nauka matematyki to twój priorytet — na przykład przygotowujesz się do matury rozszerzonej, dzięki której chcesz dostać się na wymarzone studia — ogromną pomocą okaże się korepetytor matematyki.
Matematyka od podstaw dla dorosłych
Choć może na co dzień nie przydaje Ci się wzór skróconego mnożenia, matematyka może okazać się czasem niezbędna, a kiedy indziej — po prostu przydatna. Do nauki matematyki wracają dorośli, którzy chcą uzupełnić swoją ścieżkę edukacyjną — na przykład zdając maturę — a także osoby, które planują przebranżowienie i wykonywanie innego zawodu, niż dotychczasowy.
Choć nauka po długiej przerwie może wydawać się trudnym przedsięwzięciem, zwykle wystarczy odrobina motywacji, samozaparcia i regularności. Dorosłych od nauki często odciągają inne obowiązki — praca, zajmowanie się domem. Warto z góry zaplanować dni przeznaczone na naukę — na przykład dwie godziny w sobotę i niedzielę, podczas których nie planujemy nic innego. Zwykle najlepszym wyborem są wczesne godziny poranne lub późny wieczór — wtedy, gdy dzieci jeszcze (lub już) śpią i niewiele osób może Ci przeszkodzić.
Drugim ważnym czynnikiem jest przygotowanie planu nauki. W szkole matematyka jest podzielona na działy, a stopień trudności rośnie wraz z każdym ukończonym dziełem. Kiedy przystępujesz do samodzielnej nauki w wieku dorosłym, początkowy chaos i brak organizacji szybko może Cię zniechęcić, a nawet utwierdzić w przekonaniu, że matematyka nie jest dla Ciebie. Kup repetytoria, podręczniki i zbiory zadań, a następnie trzymaj się kolejności, w jakiej została zaplanowana nauka. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. Znacznym ułatwieniem jest zapisanie się na kurs lub zajęcia z korepetytorem z matematyki.
Korepetycje z matematyki — niezawodna metoda, by zrozumieć ten przedmiot
Samodzielna nauka jest trudna i wymaga dużego samozaparcia oraz dyscypliny. Ogromnym ułatwieniem w całym procesie są korepetycje z matematyki. Możemy uczęszczać na zajęcia, a w międzyczasie uczyć się samodzielnie. W ten sposób dbamy o regularność i mamy szansę zapytania o trudne zagadnienia. Korepetytor z matematyki może wskazać nam odpowiedni kierunek oraz podpowiedzieć, które tematy warto przećwiczyć. Co więcej, obecność bardziej doświadczonej osoby sprawia, że nie zostajemy sami z całym procesem nauki — to ogromne wsparcie, a także znaczna oszczędność czasu. Efektywność przyswajania wiedzy wzrasta, gdy możemy rozwijać swoje umiejętności pod okiem nauczyciela.
Polecanekorepetycje.pl oferuje korepetycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych na różnych stopniach zaawansowania. Korepetytor z matematyki może prowadzić zajęcia grupowe i indywidualne, stacjonarnie lub online. Dzięki naszym specjalistom masz szansę zrozumieć matematykę, nauczyć się rozwiązywania zadań i osiągnąć swoje cele.