2022-01-06

Uczniowie zastanawiają się, jak zrozumieć chemię i wreszcie bez stresu uczęszczać na lekcje lub zdać maturę na zadowalającym poziomie. Warto pamiętać, że to jeden z trudniejszych przedmiotów i nawet chemia od podstaw może sprawiać problemy. Sprawdź nasz poradnik, który ułatwi naukę i podsunie Ci praktyczne wskazówki - do wykorzystania od zaraz!

Nauka chemii stanowi niemałe wyzwanie, a dla osób zainteresowanych kierunkami medycznymi lub przyrodniczymi jest koniecznością. Skąd bierze się trudność z opanowaniem chemii? Wpływa na to kilka czynników. Chemia jest przedmiotem, w którym ściśle musimy łączyć rozległą wiedzę teoretyczną z praktyką, a równocześnie stosować specyficzne sposoby zapisu. Co więcej, poszczególne zagadnienia w chemii mogą się ze sobą łączyć, dlatego rozwiązując zadania, należy mieć na uwadze, że znajomość jednego działu podręcznika czasem nie wystarcza.

Dodatkowym utrudnieniem jest niski poziom motywacji, nieregularna nauka powodująca zaległości, a czasem także nauczyciel, który nie najlepiej wykłada ten trudny przedmiot. Równocześnie w szkole nikt nie uczy nas, jak przyswajać wiedzę szybko i efektywnie. Z pewnością właśnie dlatego tu jesteś - chcesz lepiej zrozumieć podstawy chemii i dobrze przygotować się do lekcji lub egzaminu. To dobry pierwszy krok! Jakie powinny być kolejne?

chemia grafika

Jak szybko nauczyć się chemii?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest regularna nauka. Dzięki temu jednorazowo nie musimy poświęcać długich godzin na siedzenie przed książkami (sama wizja dla większości osób jest odstraszająca). Zamiast tego możemy uczyć się np. pół godziny dziennie, a w weekendy poświęcać godzinę lub dwie na powtórki. Ilość czasu, jaki przeznaczamy na ten przedmiot, jest indywidualna. Zależy od naszego wyjściowego poziomu wiedzy, celu oraz czasu, który mamy do dyspozycji. Skuteczna nauka chemii powinna obejmować różne rodzaje działań:

  • Zrób plan - i się go trzymaj. Sprawdź, ile materiału musisz opanować i ile masz na to czasu. Następnie rozpisuj plany na poszczególne dni, uwzględniając różne formy nauki lub korepetycje z chemii. Gotowe? Wobec tego pozostaje Ci najtrudniejsza część - trzymanie się tego planu. Plan umożliwia rozplanowanie nauki, dzięki czemu nie zapomnisz o niczym i nie zabraknie Ci czasu. Przy okazji możesz śledzić swoje postępy, a to zawsze jest motywujące.
  • Rozwiązuj zadania i testy. Badania (i praktyka) wskazują jednoznacznie - rozwiązywanie zadań i testów to klucz do sukcesu w nauce chemii. Im więcej zadań i testów przerobisz, tym lepiej opanujesz tę umiejętność. Co więcej, rozwiązywanie zadań to nic innego, jak wykorzystywanie swojej wiedzy w praktyce. W ten sposób lepiej zapamiętujesz ważne informacje, a także masz szansę zetknąć się z różnymi typami zadań, więc na maturze nic Cię nie zaskoczy!
  • Stawiaj sobie pytania i szukaj odpowiedzi - ta metoda nauki skłania Cię to tego, by szukać prostych odpowiedzi na pytania i rzeczywiście rozumieć dane zagadnienie, zamiast uczyć się go bezmyślnie na pamięć. Podczas zadawania pytań i odpowiadania w prosty sposób (czyli wykorzystywania techniki Feynmana), aktywizujesz jeszcze jeden zmysł: słuch. Tym samym zwiększasz szansę zapamiętania ważnych informacji.
  • Rób powtórki - nasza pamięć, aby działała skutecznie, potrzebuje nie tylko procesu zapamiętywania, ale także przypominania sobie. Regularne powtórki, czyli powrót do znanego materiału, pozwalają sprawdzić, czy na pewno pamiętasz wszystkie istotne kwestie związane z danym tematem, a także pozwalają lepiej utrwalić sobie niezbędne zagadnienia. Hermann Ebbinghaus opracował tzw. krzywą zapominania, według której aż 56% materiału zapominamy już po godzinie od nauki! Dlatego po zakończonej nauce warto zrobić krótką powtórkę, a następnie - kolejną, około godzinę po nauce. Trzecia powtórka następnego dnia i czwarta - następnego tygodnia to wymagający, ale niezwykle skuteczny sposób. Jeśli uczysz się do matury, warto wracać co jakiś czas do utrwalonego materiału.
  • Notuj - własne notatki to duże ułatwienie podczas nauki. Nie tylko zapisujesz ważne informacje w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej dogodny i zrozumiały, ale także wykorzystujesz podczas nauki dwa zmysły: wzrok i dotyk. Ręczne pisanie pozytywnie wpływa na proces zapamiętywania, a przy okazji sprawia, że zyskujesz niezawodne źródło wiedzy: własne notatki.
  • Jeśli uczysz się do matury, rozwiązuj arkusze maturalne. Dzięki temu nie tylko przyzwyczajasz się do specyfiki zadań i utrwalasz wiedzę, ale także oswajasz się z tym, jak wygląda matura i sprawdzasz, czy mieścisz się w czasie wyznaczonym na wykonanie zadań z arkusza. Co więcej, masz szansę na wypracowanie sobie własnego systemu rozwiązywania zadań maturalnych - podkreślanie w poleceniu ważnych informacji, rozpoczynanie od prostszych poleceń itd.
  • Nie zapominaj o teorii. Choć rozwiązywanie zadań to obowiązkowa część przygotowań do matury lub lekcji z chemii, teoria również jest istotna - często bez niej nie da się prawidłowo zrozumieć zadania praktycznego.
  • Spróbuj przygotowywać się z nowego materiału przed lekcjami. Dzięki temu będziesz mniej-więcej kojarzyć, o czym mowa, zamiast biernie obserwować przebieg zajęć. W ten sposób masz szansę więcej zrozumieć na zajęciach i zaplusować aktywnością.
  • Ucz się ze znajomymi lub zapisz się na korepetycje. Samodzielna nauka wymaga doskonałej organizacji i dyscypliny. Ucząc się ze znajomymi lub uczęszczając na zajęcia dodatkowe z chemii, masz szansę zachować regularność i motywację lub wymienić się wiadomościami. Zajęcia z korepetytorem pozwalają Ci na opanowanie materiału pod okiem specjalisty, do którego możesz zwrócić się z pytaniami oraz z prośbą o wyjaśnienie materiału, który sprawia Ci trudność. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najlepszym zdaniu matury.
  • Zadbaj o siebie - wysypiaj się, bo właśnie podczas snu mózg porządkuje nowe informacje. Badania udowodniły, że studenci, którzy wyspali się przed ważnym egzaminem, pisali go lepiej niż ci, którzy prosto po nocy zarwanej z powodu nauki szli na egzamin. Zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu także są niezbędne dla Twojego zdrowia - a więc także dla efektywnej nauki. Warto wygospodarować trochę czasu na takie „drobiazgi”, o których w ferworze maturalnych przygotowań łatwo zapomnieć!

Skuteczna nauka chemii z techniką Pomodoro

Jeśli masz problemy ze skupieniem się podczas nauki, wykorzystaj technikę Pomodoro. Zgodnie z jej założeniami, praca lub nauka odbywają się w krótkich, 25-minutowych cyklach. Po każdym cyklu następuje 5 minut przerwy. Warto włączyć minutnik lub dowolny program do Pomodoro (nawet na Youtubie znajdziemy video z odmierzaniem czasu), który poinformuje nas o zakończonej sesji. Dlaczego to takie skuteczne? 25 minut to niewiele czasu, dlatego nie przeraża nas perspektywa spędzenia go na nauce, a równocześnie krótki odcinek czasu motywuje do intensywniejszej pracy. Co więcej, wbrew pozorom nauka sama w sobie nie sprawia większości osób trudności. Największym problemem jest rozpoczęcie nauki. Kiedy włączysz minutnik, nie masz wyboru - czas już biegnie!

Ciekawe książki o chemii

Naukę chemii doskonale uzupełni czytanie o niej! Chemia jest przecież wszędzie: w świecie, który nas otacza, w codziennie wykonywanych przez nas czynnościach. Książki, które nam to uświadomią, pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć materiał, którego uczysz się w szkole. Przy okazji możesz przeczytać o ciekawostkach i zabłysnąć na lekcjach! Poszerzenie wiedzy z pewnością okaże się także przydatne na studiach. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę?

  • Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy, George Zaidan
  • Laboratorium w szufladzie. Chemia. Angelika Gumkowska
  • Chemiczny chichot, Jagoda Pawlak
  • Fascynująca chemia, Riebe Kristin, Feil Sylvia, Resag Jörg
  • Z czego zrobiony jest świat, Anja Røyne
  • Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu, Mike Barfield

chemia grafika

Korepetycje z chemii - najskuteczniejsza metoda nauki

Regularna, samodzielna nauka wsparta korepetycjami z chemii to najlepsze połączenie. Spotkania z korepetytorem pozwalają uporządkować wiedzę, nadać nauce odpowiedni kierunek, a także są idealnym momentem, by wypytać o tematy sprawiające nam trudność lub zrozumieć sposób rozwiązywania określonych typów zadań. Dobry korepetytor z chemii to ogromne ułatwienie i pomoc w nauce dla ucznia. Coraz częściej na takie dodatkowe zajęcia decydują się nie tylko uczniowie, którzy mają problemy w nauce, ale także ci, którym zależy na doskonałych wynikach z chemii (na przykład po to, by dostać się na studia medyczne).

Polecanekorepetycje.pl to miejsce, gdzie możesz szybko i wygodnie znaleźć korepetycje z chemii dopasowane do Twoich potrzeb. Zdecyduj, czy preferujesz naukę indywidualną, czy w niewielkiej grupie oraz jaka częstotliwość zajęć jest dla Ciebie najlepsza. Możesz uczestniczyć w korepetycjach z chemii online lub skorzystać z opcji dojazdu korepetytora do domu ucznia. Dzięki temu uczysz się w warunkach, które są dla Ciebie najbardziej komfortowe - a to sprzyja lepszej koncentracji! Zapisz się na korepetycje i obserwuj postępy w nauce - z pewnością okażą się satysfakcjonujące.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się